شستشوی موتور خودرو و تمیز کردن محفظه آن امری ضروری است. از بین نبردن چربی و جرم‌ها بر روی موتور ماشین می‌تواند یک لایه نازک بر روی قطعات ایجاد کند و از دفع حرارت موتور خودرو جلوگیری کند. در نتیجه استهلاک موتور ماشین افزایش می‌یابد و با مشکلات جدی روبرو خواهید شد. به همین دلیل انواع روش‌های شستشوی موتور خودرو به همراه معایب و مزایا در این مقاله ذکر شده‌اند که عملکرد خودروی شما را افزایش خواهند داد.

روش های شستشوی موتور خودرو

روش های شستشوی موتور خودرو

انواع روش‌های شستشوی موتور خودرو به همراه معایب و مزایا

1.شستشوی موتور ماشین با آب

به‌عنوان متداول‌ترین روش موتورشویی خودرو شناخته می‌شود. برای این کار ابتدا باتری ماشین، سیستم موتور هوا، واحد کنترل هوا و سیستم‌های الکتریکی را با پلاستیک بپوشانید. پس از آن با برس یا جاروبرقی زباله‌های خشک و گرد و غبار را پاک کنید. چربی‌زدایی موتور از بهترین محلول شستشوی موتور ماشین شناخته می‌شود که باید آن را بر روی تمام سطوح موتور اسپری کنید. حدود دو دقیقه اجازه دهید چربی‌زدا بر روی موتور باقی بماند. در ادامه با استفاده از برس‌های مناسب جرم‌های قسمت‌های مختلف موتور را تمیز کنید.

برای قسمت‌های ضعیف‌تر از برس‌های نایلونی و برای قسمت‌های فلزی از برس‌های آلومینیومی و سیمی استفاده کنید. در مرحله بعد موتور را با آب فشار پایین شستشو دهید تا آلودگی‌ها از بین بروند. فشار بالای آب می‌تواند به قطعات خودرو آسیب وارد کند. برای جلوگیری از زنگ‌زدگی موتور و سایر قطعات درب کاپوت را باز بگذارید و اجازه دهید از طریق هوا خشک شوند. برای این کار می‌توانید از یک حوله یا پارچه مناسب نیز استفاده کنید.

مزیت این روش شستشوی موتور خودرو از بین بردن چربی‌ها و جرم‌ها از سطح موتور خودرو و محفظه آن است. البته این روش کاملاً سنتی بوده و به دلیل رطوبتی که بر روی قطعات ایجاد می‌کند می‌تواند به‌صورت درازمدت باعث نفوذ رسوب در قطعات ماشین و زنگ‌زدگی آنها شود. در نتیجه این روش چندان پیشنهاد نمی‌شود و خرابی قطعات را به همراه دارد. در صورت بروز این مشکل می‌توانید با خرید لوازم یدکی مرغوب عملکرد خودروی خود را بهبود ببخشید.

2.شستشوی موتور ماشین با بخار

بخار بهترین راه برای شستشوی موتور خودرو بدون آب شناخته می‌شود. بخار فشار بالا از رایج‌ترین تکنیک‌ها برای شستشوی موتور انواع خودروها است و نسبت به روش‌های سنتی اثربخشی بیشتری دارد. برای شستشوی موتور خودرو با بخار ابتدا بر روی حسگرهای الکتریکی و اتصالات مانند جعبه فیوز و دینام یک کیسه پلاستیکی بکشید. سپس زباله‌های خشک و گرد و غبار را از بین ببرید.

همچنین می‌توانید از چربی‌زدای نانو به‌عنوان اسپری شستشوی موتور ماشین برای رفع آلودگی‌ها استفاده کنید. بخار را با استفاده از دستگاه بخار کارواش به مناطق کثیف موتور اعمال کنید تا جرم‌ها ذوب شوند. پس از آن با استفاده از بخار خشک آلودگی‌های باقیمانده را از سطح موتور پاک کنید. با استفاده از دستمال میکروفیبر رطوبت باقیمانده بر روی موتور را خشک کنید و با باز گذاشتن درب کاپوت به مدت چند دقیقه اجازه دهید موتور کاملاً خشک شود.

مزایای شستشوی موتور با بخار شامل کاهش بروز حوادث ناشی از آتش‌سوزی موتور و افزایش ایمنی، افزایش طول عمر کلی موتور، تشخیص زودهنگام نشت مایعات و بهبود ظاهر موتور خودرو می‌شود. همچنین این روش می‌تواند معایبی داشته باشد که در صورت شستشوی نادرست بروز می‌دهد. این معایب شامل آسیب به سیستم کنترل الکترونیکی موتور، آسیب به سیستم احتراق و آسیب به سیستم ورودی هوای خودرو می‌شوند.

شستشوی موتور ماشین با بخار

شستشوی موتور ماشین با بخار

3.شستشوی موتور ماشین با نانو

استفاده از مواد نانو یکی از روش‌های شستشوی موتور خودرو بدون آب به شمار می‌رود که نسبت به سایر روش‌ها خطر کمتری دارد. به این منظور از اسپری‌ها و محلول‌های گوناگون استفاده می‌شود. در این روش ابتدا زباله‌های خشک مانند گرد و غبار را با استفاده از دست یا برس بردارید. اجزای ظریف و حساس موتور را با کیسه پلاستیکی بپوشانید. محلول نانو را به‌صورت اسپری بر روی سطوح موتور اعمال کنید  و 1 تا 2 دقیقه اجازه دهید تا چربی‌ها و جرم‌ها تجزیه شوند. با استفاده از یک پارچه تمیز چربی‌ها و مواد نانو را از روی موتور تمیز کنید. سپس با حوله میکروفیبر رطوبت موتور را خشک کنید و اجزای مختلف آن را بررسی نمایید و در صورت باقی ماندن چربی مجدد مراحل ذکر شده را تکرار کنید. پس از چند دقیقه موتور را روشن کنید و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل نمایید. عدم ایجاد آلودگی در محیط‌ زیست و کاهش خطر آسیب به موتور از مهم‌ترین مزایای استفاده از محلول نانو شناخته می‌شوند. معایب این روش زنگ‌زدگی اجزای فلزی موتور است که در صورت شستشوی نادرست و نفوذ رطوبت به وجود می‌آید. البته برای شستشوی لوازم یدکی پراید و موتور آن استفاده از محلول‌های نانو پیشنهاد می‌شود.

4.شستشوی موتور ماشین با اسپری

امروزه از انواع اسپری و شامپو به‌عنوان بهترین محلول شستشوی موتور ماشین برای از بین بردن لکه‌های چرب موتور و قطعات خودرو استفاده می‌شود. دسترسی به اسپری شستشوی موتور ماشین راحت بوده و معمولاً از مواد نانو تهیه می‌شود. مانند سایر روش‌ها باید ابتدا قطعات حساس موتور را بپوشانید و سپس اسپری را بر روی موتور خودرو اعمال کنید. سپس با استفاده از یک پارچه مناسب اسپری و جرم‌ها را از سطح موتور پاک کنید و با حوله میکروفیبر رطوبت موتور را بگیرید. اسپری‌ها نه تنها برای موتور خودرو بلکه برای تمیز کردن لوازم یدکی پژو ۴۰۵ و سایر خودروها به کار می‌روند.

نکات مهم هنگام شستشوی موتور خودرو

برای شستشوی موتور ماشین باید جزئیات و نکات ایمنی را رعایت کنید که عبارت‌اند از:

  • شستشوی خودرو ماشین را در محیطی با تهویه مناسب یا فضای باز انجام دهید تا از استنشاق بخارهای سمی جلوگیری شود.
  • قبل از شستشو از خنک بودن موتور خودرو اطمینان حاصل کنید.
  • با استفاده از کیسه‌های پلاستیکی اجزای حساس الکتریکی را بپوشانید.
  • از وسایل ایمنی مناسب مانند عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید.
  • برای شستن مناطقی که دسترسی به به آن دشوار است از برس کوچک استفاده کنید.

سخن پایانی

شستشوی موتور خودرو در حفظ سلامت و افزایش طول عمر خودرو بسیار تأثیرگذار است و در این مقاله با انواع روش‌های آن آشنا شدید. استفاده از بهترین روش شستشو و تهیه مواد شوینده موتور خودرو مرغوب می‌تواند موتور خودرو را همواره سالم نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *