لرزش موتور خودرو از مشکلات آزاردهنده است و دلایل مختلفی برای بروز آن وجود دارد. اگر میزان لرزش موتور خودرو کم باشد طبیعی است؛ اما اگر این لرزش بیش از اندازه باشد و اوقاتتان را تلخ کند باید به دنبال منبع و رفع آن بگردید. در ادامه مقاله دلایل لرزش موتور خودرو و نحوه رفع آن توضیح داده شده است.

لرزش موتور ماشین

لرزش موتور ماشین

لرزش موتور ماشین در حالت ایستاده چه علتی دارد؟

علت لرزش ماشین در حالت ایستاده متفاوت بوده و می‌تواند به خاطر ایراد در قطعات زیر باشد:

 • تسمه تایم

 زمانی که تسمه تایم مشکل داشته باشد می‌تواند موتور خودرو را به لرزش درآورد. تسمه تایم دریچه اگزوز و دریچه‌های ورودی با حرکت پیستون را هماهنگ می‌کند. مشکلاتی مانند جدا شدن یا شل شدن تسمه تایم باعث لرزش موتور و از بین رفتن این هماهنگی می‌شود. برای رفع این مشکل بهتر است تسمه تایم معیوب را تعویض کنید.

 • سیستم مصرف سوخت

این مشکل بسیار رایج بوده و موتور ماشین را تهدید می‌کند. در صورتی که فیلتر بنزین یا فیلتر هوا مسدود شود یا آسیب ببیند، ورودی اکسیژن جهت انجام فرایند احتراق بنزین را مسدود می‌کند و باعث کاهش جریان سوخت ورودی به ماشین می‌شود و لرزش موتور رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل فیلترها را تمیز یا تعویض کنید و در صورت نیاز در سیستم سوخت‌رسانی خود تغییرات جزئی ایجاد کنید.

 • وایرها

اگر وایر تولید شده توسط کویل به سر شمع نرسد یا ترمینال آن دچار پارگی و خرابی شود لرزش موتور ماشین اتفاق می‌افتد. به این حالت برق دزدی وایرها یا ریپ زدن گفته می‌شود. برای حل این مشکل باید وایر شمع را تعمیر یا تعویض کنید.

 • روغن موتور

موتور برای بهبود عملکرد نیاز به روغن دارد و یکی از عناصر ضروری به شمار می‌رود. در صورتی که روغن موتور بی‌کیفیت باشد باعث لرزش موتور خواهد شد. علاوه بر آن روغن بی‌کیفیت باعث کاهش اصطکاک و سایش اجزای مکانیکی هنگام عمل روانکاری می‌شود. در نتیجه برای جلوگیری از بروز این مشکل باید هنگام خرید لیست لوازم موتوری ماشین به سراغ روغن‌های باکیفیت بروید.

 • جرقه ضعیف کویل

ماشین‌های امروزی با تکنولوژی‌های مدرن تولید می‌شوند که هر دو سیلندر آنها دارای جرقه هستند. در این حالت در یکی از سیلندرها فرایند احتراق رخ می‌دهد و سیلندر دیگر در حالت تخلیه خواهد بود. وظیفه کویل‌ها تأمین برق برای شمع‌ها است و در صورتی که کویل‌ها دچار ضعف جرقه یا فرسودگی شوند باعث لرزش در موتور خودرو و خارج شدن دود سیاه از اگزوز خواهد شد. برای رفع چنین مشکلی باید به تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید تا جرقه سوزی هرز کویل انجام شود.

 • شیلنگ هوا

یکی از اجزای موتور خودرو شیلنگ‌ها هستند که مایع خنک‌کننده رادیاتور سوخت و هوا را حمل می‌کند. شل شدن یا جدا شدن شلنگ‌ها علت لرزش ماشین در حالت ایستاده است و باعث می‌شود موتور به درستی کار نکند. بهترین راهکار حل این مشکل پیدا کردن ایراد در شلنگ‌ها است که در صورت جدا شدن از هم باید آنها را به هم وصل کنید. همچنین شاید نیاز باشد شیلنگ هوای جدید جایگزین کنید.

دلایل لرزش موتور هنگام استارت زدن

دلایل لرزش موتور هنگام استارت زدن

دلایل لرزش موتور ماشین هنگام استارت زدن

هنگام روشن کردن ماشین ممکن است با لرزش موتور خودرو مواجه شوید. این لرزش به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • سیستم سوخت‌رسانی

یکی از مهم‌ترین دلایل لرزش موتور هنگام روشن شدن ایراد در سیستم سوخت‌رسانی است. این مشکل هم هنگام روشن شدن ماشین و هم در حالت ایستاده به وجود می‌آید که در مبحث قبلی به آن اشاره شد.

 • قطعات داخلی پیشرانه

قطعات اصلی موتور خودرو انواع مختلفی دارند و از نظر کارایی تقریباً مشابه هم هستند. زمانی که مشکل کوچکی برای هر یک از این قطعات به وجود آید می‌تواند باعث آسیب به دیگر قطعات و لرزش موتور شود. زمانی که ماشین را روشن می‌کنید و با لرزش غیرمعمولی موتور مواجه می‌شوید بدون شک یکی از قطعات اصلی موتور آسیب دیده است. در برخی موارد لق شدگی، خم‌شدگی و تنظیم نبودن قطعات می‌تواند لرزش و صدای زیاد موتور را به دنبال داشته باشد. برای رفع مشکل باید تمامی قطعات را بررسی کنید و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض آنها اقدام نمایید. سعی کنید برای تهیه قطعات و لوازم کوییک و وسایل خودروها به سراغ برندهای باکیفیت بروید.

 • شاسی خودرو

شاسی از مهم‌ترین اجزای خودرو است و اجزایی مانند موتور، فنربندی، فرمان و سیستم انتقال قدرت بر روی آن قرار می‌گیرند. آسیب‌هایی که در اثر ضربه یا تصادف به شاسی وارد می‌شوند یکی دیگر از علت‌های اصلی لرزش موتور هنگام روشن شدن هستند. باید از سلامت شاسی خود اطمینان حاصل کنید و در صورت مشاهده آسیب آن را برطرف کنید.

لرزش موتور خودرو و انتقال آن به اتاق چه دلایلی دارد؟

دلایل مختلفی برای انتقال لرزش موتور به اتاق وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • دسته موتور

به‌عنوان اصلی‌ترین دلیل لرزش موتور و انتقال آن به اتاق شناخته می‌شود. دسته‌های سالم اجازه نمی‌دهند لرزش موتور به اتاق انتقال پیدا کند و در نتیجه آرامش راننده و سرنشینان را تأمین می‌کنند. در نتیجه زمانی که دسته‌های موتور دچار آسیب و فرسودگی شوند این مشکلی به وجود می‌آید. بهتر است در زمان مقرر و قبل از این که دسته‌ها فرسوده یا خراب شوند آنها را تعویض کنید.

 • سیستم ترمز

هنگام ترمز گرفتن ممکن است شاهد انتقال لرزش به اتاق باشید. دلیل آن مشکل و ایراد در سیستم ترمز است. در چنین حالتی موتور مشکلی ندارد و تنها لرزش آن باعث انتقال به اتاق می‌شود. برای حل این مشکل سیستم ترمز را بررسی کنید و در صورت نیاز لنت ترمز را تعویض نمایید.

 • اتصالات cv

علت دیگر انتقال لرزش موتور به اتاق آسیب در اتصالات cv است که هنگام شتاب گرفتن رخ می‌دهد. در این حالت گردوخاک وارد مفاصل می‌شوند و روغن محافظ درزهای داخلی اتصالات را آلوده می‌کند. چنین آسیبی باعث ایجاد مشکل در موتور می‌شود و در نهایت لرزش آن به اتاق منتقل می‌گردد. برای حل این مشکل در اولین فرصت باید به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

خرید عمده لوازم یدکی

خرید لوازم موتوری ماشین

سخن پایانی

موتور خودرو اصلی‌ترین قطعه است و در صورت لرزش‌های غیرعادی باید در اولین فرصت علت آن را تشخیص داده و برطرف کنید. بسیاری از مشکلات به خاطر خرابی، فرسودگی، گذر زمان و کاهش عمر مفید قطعات خودرو به وجود می‌آیند و نیاز به تعویض دارند. قیمت لوازم یدکی پژو ۴۰۵ و خودروهای دیگر با توجه به برند و کیفیتی که دارند متغیر بوده و می‌توانید نسبت به استعلام آنها اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.