واشر سرسیلندر یکی از قطعات خودرو است که بین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار می‌گیرد و وظایف مختلفی مثل پیشگیری از خروج سوخت و گاز از محفظه احتراق را برعهده دارد. این قطعه همچنین از قاطی شدن آب و روغن و ورود آن به بلوک سیلندر، پیشگیری می‌کند. سوختن واشر سرسیلندر، مشکلی است که در اصطلاح به آن واشر زدن خودرو هم می‌گویند. وقتی ماشینی واشر می‌زند،‌ یعنی واشر سرسیلندر آن سوخته و پوسیده شده و وظایفش را به خوبی انجام نمی‌دهد، در نتیجه موتور را دچار مشکل می‌کند.

در این مقاله بررسی می‌کنیم که سوختن واشر سرسیلندر چه نشانه‌هایی دارد، علت این مسئله چیست و برای حل آن باید چه کنیم؟

علائم و علت هاي سوختن واشر سرسيلندر

سوختن واشر سرسيلندر

از کجا بفهمیم واشر سرسیلندر سوخته؟

سوختن واشر سرسیلندر به معنی از بین رفتن شکل این قطعه و آسیب دیدن آن است و نشانه‌های مختلفی دارد. بعضی از این نشانه‌ها قابل رویت هستند، اما بعضی از آن‌ها را نمی‌توان به راحتی تشخیص داد و باید توسط افراد متخصص بررسی شود. به طور کلی، وقتی متوجه شدید ماشین بد کار می‌کند یا نشانه‌هایی از عملکرد غیر صحیح سیلندر، رادیاتور یا موتور دیدید، بهتر است خودرو را به یک مکانیک متخصص نشان بدهید تا همه چیز را بررسی کند و در صورت سوختن واشر سرسیلندر، اقدامات لازم برای تعمیر یا تعویض آن را انجام بدهد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در بسیاری از موارد، این قطعه ابتدا نیم‌سوز می‌شود و در صورت بی‌توجهی راننده به نشانه‌ها، کامل می‌سوزد و به خودرو آسیب می‌رساند. نشانه‌های خرابی واشر سرسیلندر، در خودروهای مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد؛ مثلا علائم سوختن واشر سرسیلندر پژو 405 با نشانه‌های سوختن این قطعه در پراید یکسان است. گاهی اوقات هم واشر سرسیلندر، مشکلی ندارد اما در حین تعمیراتی مثل کف‌تراشی سرسیلندر، نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

شما ميتوانيد مقاله ي علت خرابي سرسيلندر را مطالعه كنيد كه از هزينه هاي احتمالي تعمير و تعويض است جلوگيري كنيد.

علائم سوختن واشر سرسيلندر

نشانه‌هایی که در ادامه نام می‌بریم، ممکن است ناشی از واشر سوزاندن باشند. بعضی از این نشانه‌ها ممکن است علت‌های مختلفی داشته باشند؛ به همین دلیل به بررسی دقیق‌تر نیاز دارند.

 • دیر روشن شدن خودرو بعد از استارت‌های متوالی
 • لرزیدن موتور خودرو بعد از روشن شدن
 • کف کردن مایع خنک‌کننده رادیاتور
 • تغییر رنگ روغن موتور (وقتی واشر سرسیلندر بسوزد، مایع خنک‌کننده با روغن موتور ترکیب می‌شود و ممکن است رنگ آن به نسکافه‌ای تغییر کند و کدر شود)
 • کم شدن سطح مایع خنک‌کننده
 • نشتی داخلی و خارجی مایع از خودرو (نشتی داخلی، معمولا قابل مشاهده نیست و باید به علائم دیگر سوختن واشر سرسیلندر توجه کنید)
 • خروج دود سفید از اگزوز که بخاطر وجود آب در محفظه احتراق ایجاد می‌شود
 • نشت روغن موتور یا مایع خنک‌کننده روی شمع‌های خودرو
 • کار نکردن واتر پمپ
 • افزایش دمای غیرطبیعی موتور
 • تورم شلنگ‌های متصل به رادیاتور
 • از کار افتادن موتور (اگر به سوختگی واشر سرسیلندر توجهی نکنید، این آخرین نشانه‌ خواهد بود!)

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که واشر سرسیلندر، عمر محدودی دارد. پس به محض مشاهده علائم بالا، خودرو را به تکنیسن‌های متخصص نشان بدهید. در صورت بی‌توجهی به این علائم، موتور خودرو با مشکلات جدی مواجه می‌شود که در قسمت‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

دلایل سوختن واشر سرسيلندر

سوختن واشر سرسیلندر ۲۰۶ یا سایر خودروها، علت‌های مختلفی دارد. اولین دلیل، پایان عمر آن است؛ اگر مدت زیادی است در سرویس‌های خودرو این قطعه را تعویض نکرده‌اید یا حتی خودرو را در بازه‌های زمانی منظم برای سرویس نبرده‌اید، احتمال سوختگی واشر سرسیلندر زیاد است.

سایر عوامل سوختن واشر سرسیلندر را نیز در ادامه بررسی می‌کنیم:

 • کاهش سطح مایع خنک‌کننده در رادیاتور و پر نکردن آن
 • مسدود شدن یا رسوب گرفتن مجراهای عبور مایع خنک‌کننده
 • نقص فنی ترموستات
 • عملکرد نادرست سیستم خنک‌کننده و باقی ماندن حرارت در بلوک سیلندر و موتور خودرو
 • پیچ خوردن شلنگ‌های متصل به رادیاتور و قطع جریان عبوری از آن‌ها بخاطر انسداد
 • مشکلات واتر پمپ و گردش نداشتن مایع خنک‌کننده
 • خراب شدن پروانه خودرو (فن خودرو)
 • گرمای بیش از اندازه هوا
 • فشار زیاد به موتور بخاطر رانندگی طولانی یا غیراستاندارد

واشر سرسیلندر چه زمانی می‌سوزد؟

علاوه بر علت‌هایی که در قسمت قبل گفتیم، خرابی سرسیلندر هم باعث سوختگی یا نیم‌سوز شدن واشر سرسیلندر می‌شود. اگر چنین مشکلی وجود داشته باشد، واشر سرسیلندر شما مدت کوتاهی بعد از تعویض، دوباره می‌سوزد و به تعویض نیاز دارد. علت این مسئله ممکن است تاب‌خوردگی سرسیلندر باشد.

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که واشر سرسیلندر قطعه‌ای است که تنها یک بار باید از آن استفاده کرد. بنابراین حتی اگر بعد از چند روز هم آن را باز کنید، باید آن را با یک واشر جدید جایگزین کنید. در غیر این صورت، بعد از مدت کوتاهی احتمال سوختن آن وجود دارد.

سومین عامل تأثیرگذار در زمان سوختگی واشر سرسیلندر، جنس آن است. محصولات نامرغوب معمولا بعد از مدت کوتاهی که در برابر حرارت موتور خودرو قرار می‌گیرند، می‌سوزند. سرسیلندر تیون آپ یکی از بهترین محصولات موجود در بازار است که برای خودروهای مختلف تولید می‌شود. البته این محصول را نیز باید از مجموعه‌های معتبر خرید لوازم یدکی خودرو تهیه کنید تا از اصالت آن اطمینان داشته باشید.

واشر سرسيلندر مي سوزد بايد چكار كنيم؟

در برخی موارد، واشر سرسیلندر نیم‌سوز را می‌توان تعمیر کرد، اما بعد از مدت کوتاهی دوباره خراب می‌شود و مجبور به تعویض آن خواهید شد. پس توصیه می‌شود زمانی که متوجه سوختگی یا نیم‌سوز شدن این قطعه شدید، برای تعویض آن اقدام کنید.

واشر سرسیلندر قطعه‌ای است که هم در معرض مایع خنک‌کننده قرار می‌گیرد و هم بیشترین حرارت را در موتور تجربه می‌کند. این قطعه معمولا با استفاده از آلیاژهای بسیار مقاوم به حرارت ساخته می‌شوند، اما در هر صورت فعالیت روزمره خودرو به آن‌ها آسیب می‌رساند و بعد از مدتی باید تعویض شود. به عبارت دیگر، واشر سرسیلندر از قطعات مصرفی خودرو است.

زمان تعویض این قطعه از خودرو، مشخص نیست و به مواردی مثل میزان کارکرد خودرو، نوع خودرو و برند واشر سرسیلندر بستگی دارد. به همین دلیل معمولا وقتی مکانیک‌ها در سرویس‌های دوره‌ای خودرو متوجه نیم‌سوز شدن یا سوختن واشر سرسیلندر می‌شوند، آن را تعویض می‌کنند.

چطور از سوختن واشر سرسیلندر پیشگیری کنیم؟

حتی باکیفیت‌ترین واشر سرسیلندرها هم بعد از پایان عمر مفیدشان می‌سوزند و باید تعویض شوند. اما با رعایت نکات زیر می‌توانید از سوختن زودهنگام واشر سرسیلندر پیشگیری کنید.

 • خودرو را به صورت منظم سرویس کنید.
 • در صورت نیاز به تعمیر سرسیلندر یا تعویض واشر سرسیلندر، این کار را به تکنیسن‌های حرفه‌ای بسپارید.
 • مایع خنک‌کننده استاندارد برای خودرو تهیه کنید و مراقب باشید سطح آن در رادیاتور کم نشود.
 • به سلامت سیستم خنک‌کننده و پروانه‌های خودرو يا فن ماشين توجه داشته باشید.
 • استاندارد رانندگی کنید و بیش از اندازه به موتور خودرو فشار نیاورید.
 • در صورت خرابی سرسیلندر، در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای تعمیر آن اقدام کنید.

آسيب هاي سوختن واشر سرسيلندر چيست؟

در صورتی که به نشانه‌هایی که در قسمت‌های قبلی گفتیم، توجه نداشته باشید و در زمان مناسب واشر سرسیلندر را تعویض نکنید، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به موتور خودروی شما وارد می‌شود و حتی احتمال سوختن آن هم وجود دارد. قیمت سرسیلندر یا سایر بخش‌های بلوک سیلندر بسیار زیاد است. بنابراین توصیه می‌کنیم سرویس‌های منظم را جدی بگیرید تا مشکلات احتمالی را متوجه شوید و مجبور نباشید برای تعویض چند قطعه پرهزینه اقدام کنید.

آسیب‌های ناشی از سوختن واشر سرسیلندر به مسائل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال هرچقدر مدت بیشتری از سوختن واشر گذشته باشد و خودرو بیشتر کار کند، احتمالا آسیب‌های جدی‌تری به آن وارد شده است. آب و روغن قاطی کردن، جوش آوردن و کاهش عملکرد موتور، از متداول‌ترین عوارض واشر زدن ماشین است. در موارد نادر هم که سوختگی واشر سرسیلندر خیلی شدید است و بازدهی ندارد، سوختن موتور خودرو هم محتمل خواهد بود.

کلام آخر؛ نقش حیاتی واشر سرسیلندر در موتور خودرو را جدی بگیرید!

در این مقاله نشانه‌ها و دلایل خرابی واشر سرسیلندر را بررسی کردیم. وقتی نشانه‌های مشکلات مختلف را بشناسید، به محض اینکه عملکرد ماشین از حالت طبیعی خارج شود، متوجه خواهید شد و برای تعمیر به موقع اقدام می‌کنید. در صورت سوختن واشر سرسیلندر و نیاز به تعویض، باید قطعه جدید را از یک فروشگاه آنلاین لوازم یدکی معتبر خریداری کنید تا هم قطعه را در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید و نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشید و هم از اصالت و سلامت آن اطمینان داشته باشید.

ما در فروشگاه آنلاین لوازم یدکی آریاپارت، انواع سرسیلندر خودرو با برند با كيفيت تیون آپ عرضه می‌کنیم. امکان خرید تک و عمده از آریاپارت وجود دارد؛ قیمت مناسب، تحویل به موقع و تضمین اصالت محصول، علت اصلی اعتماد مشتریان به مجموعه ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.