در سیستم داخلی هر خودرو علاوه‌بر چرخ‌ها و موتور قطعات دیگری نیز کار می‌کنند که در به حرکت درآمدن خودرو نقش دارند. این قطعات که شامل سیستم احتراق، قطعات گیربکس، قطعات الکترونیکی و… می‌شوند در درجه اول باید به درستی کار کنند تا خودرو کار خود را بدون نقص انجام دهد. در بین این قطعات تسمه دینام یکی از لوازم حیاتی است که سبب روشن ماندن خودرو می‌گردد؛ اما مسئله اصلی این است که تسمه دینام یک قطعه ساده نیست!

این جمله به این معنی است که در صورت استهلاک و خرابی تسمه دینام، دیگر قطعات خودرو نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند و دچار خرابی و عملکرد ناقص می‌شوند. خرابی این قطعه با علائم و نشانه‌های خاصی همراه است و بهتر است هر راننده‌ای با این نشانه‌ها آشنا باشد تا در صورت بروز مشکل بهترین اقدام را انجام دهد.

تسمه دینام خودرو

خرابی تسمه دینام

وظیفه تسمه دینام در خودرو

تسمه دینام قطعه‌ای کاربردی و حیاتی است که اگر به هر علتی دچار خرابی شود، عملکرد قسمت‌های مختلفی از خودرو دچار اختلال می‌شوند. تسمه دینام که با نام «تسمه پروانه» نیز شناخه شده است، وظیفه انتقال انرژی چرخشی موتور به دینام را برعهده دارد. دینام انرژی مکانیکی چرخشی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند و در نهایت برق تولید شده توسط دینام جهت تأمین برق قطعات الکتریکی در خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین تسمه دینام در برخی خودروها تنها وظیفه انتقال انرژی را برعهده ندارد، بلکه نیروی لازم جهت حرکت سیستم‌هایی مانند واترپمپ، تهویه هوا و پمپ فرمان هیدرولیک خودرو را تأمین می‌کند.
تسمه دینام یکی از قطعاتی است که قیمت بالایی در ایران ندارد، به همین علت پیشنهاد می‌شود در سرویس‌های دوره‌ای خودرو خود حتماً این قطعه را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت نیاز تعویض گردد. ادامه رانندگی با تسمه دینام پاره یا ترک خورده بسیار خطرناک است بنابراین حتماً نسبت به بررسی آن دقت و توجه لازم را داشته باشید. شما راننده گرامی با ارزیابی لیست قیمت تسمه دینام، می‌توانید محصول مورد نظر خود را یافته و خریداری نمایید.

خرابی تسمه دینام در خودرو

زمانی که راننده سوییچ را می‌چرخاند و موتور خودرو روشن می‌شود، یک میل‌لنگ به چرخش درمی‌آید؛ این چرخش سبب به‌کار افتادن تسمه دینام می‌گردد. در این زمان تسمه دینام به‌عنوان یک واسط، نیروی تولید شده در موتور را به قسمت‌های مهم منتقل می‌نماید. استهلاک و خرابی تسمه دینام سبب وارد آمدن فشار زیادی به موتور خودرو می‌گردد که در برخی مواقع ممکن است موتور روشن نگردد. عدم کارکرد صحیح تسمه دینام که از مشکلات رایج در هر خودرو محسوب می‌شود، به دلایلی مانند خشک شدن زیاد، ساییدگی و پارگی ایجاد می‌گردد. این امر برای تسمه دینام پراید و سایر خودروها صدق می‌کند.

علائم و نشانه‌های خرابی تسمه دینام خودرو

با توجه به قیمت تسمه دینام 206 و خودروهای مشابه، بهتر است برای جلوگیری از هزینه‌های اضافه تعویض آن را به‌موقع انجام دهیم. خرابی و عدم کارکرد صحیح هرکدام از قطعات خودرو با نشانه‌هایی همراه است، مهمترین نشانه‌های خرابی این قطعه عبارت است از:

  • شنیدن صدای جیر جیر از قسمت کاپوت: در صورتی که تسمه دینام در حال ساییده شدن باشد از خود صدای جیر جیر تولید می‌کند. این مشکل با تمام شدن تاریخ مصرف این قطعه، خرابی یا خارج شدن آن از جای اصلی اتفاق می‌افتد.
  •  کولر درست کار نکند و فرمان سفت شود: فرمان‌های هیدرولیک بسیار نرم هستند و فرمان‌پذیری بالایی دارند، در صورتی که احساس کنید فرمان سفت و غیرقابل کنترل شده است، یا کولر خنک نمی‌کند از ادامه رانندگی خودداری کرده سریعاً به مرکز تعمیرگاهی مجاز مراجعه نمایید.
  • دور موتور سریعاً بالا رود: احتراق و حرکت خودرو با تولید مقداری گرما همراه است، اما در صورتی که دور موتور به سرعت بالا رفت و گرمای بسیار زیادی تولید کرد، از گرم شدن بیش از اندازه موتور خودداری کنید و جهت چک شدن تسمه دینام به تعمیرگاه مراجعه نمایید.
  • تسمه دینام ترک خورده یا پاره شده است: مشاهده ترک یا پارگی تسمه دینام تنها در صورت بررسی‌های فنی اتفاق می‌افتد. در این شرایط تسمه دینام نمی‌تواند تمام نیروی تولید شده در موتور را به دیگر قطعات برساند.
  • روشن شدن چراغ باتری: این هشدار، به‌عنوان یک اعلام خطر جدی است. شما به محض دیدن این مشکل باید سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کنید. باتری خودرو تأمین کننده برق و انرژی هر خودرو به‌شمار می‌آید، در صورت عدم تأمین برق توسط باتری، قطعاتی مانند چراغ‌ها، ضبط، شارژ فندک و… کار نمی‌کنند. بهتر است بدانید یکی از وظایف تسمه دینام چرخاندن قطعه دینام و انتقال نیرو به باتری خودرو است. خرابی تسمه دینام سبب عدم رسیدن نیرو به باتری می‌گردد.

طول عمر و زمان تعویض تسمه دینام

متریال اولیه ساخت تسمه دینام رابطه مستقیمی با طول عمر این قطعه دارد. هرچه مواد اولیه از کیفیت بهتری برخوردار باشند، تسمه دینام طول عمر بیشتری خواهد داشت؛ اما به‌طورکلی طول عمر تسمه دینام به مقدار کارکرد خودرو و کیلومتر طی شده بستگی دارد. اغلب تعمیرکاران حرفه‌ای عقیده دارند در خودروهای قدیمی بعد از طی شدن 80 هزار کیلومتر باید تسمه دینام تعویض گردد. در خودروهای جدید این عدد کمی متفاوت است، به‌عنوان مثال تسمه دینام پراید، تا 120 هزار کیلومتر کار می‌کند. یا در خودرویی مانند پژو 206، تسمه دینام تا 150 هزار کیلومتر عملکرد خوبی دارد.
قیمت تسمه دینام در هر خودرو با دیگری متفاوت است، به‌عنوان مثال قیمت تسمه دینام پژو نسبت به قیمت تسمه دینام پراید بیشتر است. دلیل این مسئله به فرآیند ساخت، متریال اولیه، مدل خودرو و کیفیت تولید بازمی‌گردد.

خرید تسمه دینام فابریک

یکی از دلایل خرابی تسمه دینام عدم مرغوبیت این قطعه به‌حساب می‌آید. به‌طور کلی کیفیت نامناسب و عدم استاندارد بودن هر قطعه‌ در خودرو سبب عملکرد ناقص و بروز مشکلات متعدد می‌گردد. بنابراین خرید قطعات فابریک و استاندارد ،یک اصل در حفظ سلامت کلی خودرو محسوب می‌شود. این روزها خرید قطعات اصلی وارداتی یا خرید قطعات باکیفیت ساخت داخل کمی چالش برانگیز شده‌ است. بنابراین وجود فروشگاه‌های معتبر فروشنده این قطعات امری ضروری محسوب می‌شود. فروشگاه آریا پارت، در بین مراکز عرضه قطعات خودرو نامی شناخته شده است. این فروشگاه با واردات و فروش قطعات اصلی خودرو خدمت بزرگی به هم‌وطنان عزیز کرده است.
شما راننده گرامی در صورت مواجهه با خرابی تسمه دینام خودرو خود می‌توانید به وب‌سایت این فروشگاه مراجعه نمایید و با بررسی محصولات عرضه شده، قطعه مورد نظر را انتخاب و خریداری نمایید. همچنین فروشندگان قطعات یدکی یا صاحبین تعمیرگاه‌های مجاز می‌توانند خرید عمده لوازم یدکی خودرو را از این فروشگاه انجام دهند.

سخن پایانی

تسمه دینام یکی از مهم‌ترین قطعات در هر خودرو محسوب می‌شود، چراکه در صورت خرابی این قسمت، به ترتیب دینام و موتور دچار صدمات پیچیده و جبران‌ناپذیری می‌شوند. بنابراین برای اینکه از وارد آمدن هزینه‌های اضافه جلوگیری کنید بهتر است با مراجعه به دفترچه راهنما، زمان‌بندی سرویس‌های دوره‌ای خودرو خود را جدی بگیرید. همچنین در صورت بروز خرابی تسمه دینام و مشاهده هرکدام از علائم و نشانه‌های خرابی به تعمیرگاه مجهز و مجاز مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.