خیلی از موتورها دمایی در بین محدوده  195 تا 220 درجه فارنهایت را بیشتر نمیتوانند تحمل کنند  و این امر بستگی به نوع موتور دارد .علت داغ کردن موتور خودرو و آسیب به لوازم موتور خودرو زیاد می باشد و آسیب های زیادی نیز به موتور خودرو می رسد. در ادامه ی مطلب از علت داغ شدن موتور خودرو می خوانیم و راه های جلوگیری ازداغ شدن موتور ماشین را یاد میگیریم.

سیستم خنک کننده :

کار این ابزار خنک نگه داشتن دمای موتور است . در بعضی موارد اشکالاتی در این ابزار پیش میاید که باعث درست خنک نکردن و بالا رفتن دمای موتور شود که به موتور آسیب جدی میرساند .همیشه باید سیستم خنک کننده ی موتور و اتومبیل را چک کرد،مخصوصا در فضل گرما که اتومبیل بیشتر در معرض داغ شدن موتور نیز می باشد.

اکثر خرابی های معمول در سیستم خنک کننده :

1 – نشتی کردن در سیستم خنک کننده         2 – مسدود بودن شیلنگ خنک کننده .

3 – تسمه پروانه.                                        4 -خرابی فن رادیاتور .

5 – خراب بودن پمپ آب .                             6 – خراب بودن ترموسات .

7 – کثیف بودن روغن .                                8 – پایین بودن سطح آب .

9 – بودن مشکلات مکانیکی در موتور .          10 – خراب بودن واشر سرسیلندر .

11 – خودرو بار بیش از ظرفیت حمل می کند .12 – از دسدت دادن قدرت موتور خودرو .

13 – بخار .                                             14 – بوی سوختنی .

راه های جلوگیری از داغ شدن موتور خودرو

1 –  اگر موتور خودروی شما بسیار گرم شد میتوانید آب کولر خودرو خود را خاموش کنید .

2 – بیرون آمدن دود، بخار یا آب از رادیاتور و اجزای آن می‌تواند یک مشکل جدی باشد. اگر صدای حباب شنیدید یعنی سیستم خنک کننده خودرو تحت فشار قرار گرفته است. هنگامی که خودرو خنک شد درب مخزن خنک کننده یا رادیاتور را با دقت بردارید تا ببینید آیا مایع درون کم است یا خیر .

3 – رادیاتور خودرو خود را از وجود آلودگی ها، و مواد اضافی پاک کنید .

4 – به طور منظم روغن خودرو خود را بررسی کنید .

5 – اطراف اگزوز خودرو خود را مسدود کنید .

عواقب داغ کردن موتور خودرو :

داغ شدن بیش از حد موتور آسیب‌های بسیاری را به موتور خودرو وارد می‌نماید و مهم‌ترین آسیب آن به سرسیلندرها و سوپاپ‌ها وارد می‌شود و ممکن است هزینه های زیادی را به همراه داشته باشد. در واقع این گرما باهث تغییر فرم قطعات پیشرانه خودرو می‌گردد و اگر به آن توجه نشود می‌تواند باعث ایجاد آتش سوزی در پیشرانه خودرو شود. همچنین سیستم تهویه خودرو به علت مجاورت با موتور تحت تاثیر افزایش دمای موتور خودرو قرار دارند و داغ شدن بیش از حد پیشرانه قطعا به این سیستم‌ها نیز آسیب می‌رساند. پس بهتر است قبل از بروز مشکلات احتمالی اقدام به جلوگیری از آن ها نماییم .

داغ کردن موتور خودرو

چند نکته برای داغ شدن موتور خودرو :

اگر امکان دارد خودروی خود را خاموش کنید . سیستم تهویه مطبوع خودرو را خاموش کنید و بخاری خودرو را در تمام مدت روشن نگه دارید . در صورت امکان، به جای متوقف کردن و روشن کردن مجدد موتور خودرو، سرعت خودرو خود را ثابت نگه دارید . در هنگام ماندن در ترافیک، موتور خودرو خود را خاموش کنید اما برق خودرو را روشن نگه دارید تا فن خودرو به کار خود ادامه دهد . اگر لازم است که رانندگی نمایید، اقداماتی را انجام دهید تا داغ کردن موتور خودرو را به حداقل  برسانید .

نکته : به هنگام تصمیم برای جدا کردن بعضی قطعات خودرو برای کاهش وزن، لازم به ذکر است که گاهی اوقات به یک سری مسائل باید توجه داشت. اینکه در تصمیم شما چه چیزی از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است .

هیشه حواستان به دمای موتور خودروی خود باشد چون که دمای مطلوب برای موتور خیلی در عمر آن تاثیر میگذارد و باعث بهتر کارکردن آن میشود . همیشه حواستان به سیستم خنک کننده موتو هم باشد چون در بعضی موارد دچار اشکالات فنی ریز و درشت میشود که این مشکلات میتواند به موتور آسیب جدی وارد کند .

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی ارزان ترین فروشگاه لوازم یدکی خودرو و با کیفیت ترین جنس های موجود در بازار را ارائه می کند.برای خرید سرسیلندر تیون آپ و دیگر لوازم موتور خودرو با ما تماس بگیرید.

3 دیدگاه در “علت داغ کردن موتور خودرو

  1. امیر حسین گفت:

    خیلی خوب بود.ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *