کیت کلاچ چیست؟

قطعه ای از خودرو که قسمتی از گیربکس که جزء دسته ی  مصرفی می باشد و وظیفه کلاچ انتقال نیروست که باعث افزایش قدردت خودرو شده  را دیسک و صفحه کلاچ می گویند. کیت کلاچ شامل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ می باشد. لازم به ذکر است که این قطعه در بازار نمونه های تقلبی هم مشاهده شده است و برای خرید آن باید دقت لازم را داشته باشیم.

کیت کلاچ

 

دیسک و صفحه کلاچ دارای چند قسمت اصلی می باشد؟

1 . صحفه کلاچ

2 . بلبرینگ کلاچ

3 . دیسک کلاچ

4 . شاخک

5 . صحفه دهنده

6 . اهرم

7 . دو شاخه کلاچ

کیت کلاچ انوع های مختلفی دارد از جمله:

1 . اتوماتیک

2 . خشک

3 . دو صفحه ای

4 . یک صفحه ای

5 . روغنی

چگونه مطلع شویم که دیسک و صفحه سالم است؟

چند راه برای وجود دارد که میتوانیم متوجه بویم که دیسک و صفحه ی ما سالم است.

1.اولین راه این است که اتومبیل خود را روشن کنیم و به شماره 2 دنده میرویم و شروع به حرکت کردن می کنیم،حال اگر اتومبیل ما خاموش نشد باید بدانیم دیسک و ضفحه ی به اتمام رسیده است.

2.راه حل دوم این است که اتومبیل خود را که روشن کردیم به شماره 1 دنده میرویم و شروع به حرکت میکنیم،اگر خودروی ما لرزش داشت باید بدانیم که دیسک و صفحه ی ما سالکم نیست و نیاز به تعویض دارد.

3.مورد سوم این است در یک جاده ی صاف در حال حرکت هستیم که با گاز دادن اضافی اتومبیل ما گاز نمیخورد یعنی شروع به بکس و باد میکند.که باز میتوان بگوییم دیسک و صفحه ی ما تمام شده است.

4.مورد چهارم اگر در یک جاده ی صاف در حال حرکت باشیم و اتومبیل آن شتاب لازم را نداشته باشد دیسک و صفحه ی ما تمام شده است.

5.مورد آخر که میتواند یکی از علت هاش تمام شدن دیسک و صفحه باشد این است که دنده 1 و دنده عقب خودرو خوب جا نمیرود.

عواملی که باعث میشود دیسک وصفحه اسیب ببیند.

1 . استفاده بیهوده و بیمورد از کلاچ:

این عمل یکی از اشکالات و اشتباهاتی است که خیلی از مردم از روی عادت و یا غیر عمد ان را انجام میدهند و این کار موجب اسطحکاک کلاچ میشود پس باید بعد از تعویض دنده حتما پای خودرو از روی کلاچ بردارید.

2 . طرز اشتباه تعویض دنده

روش درست وصحیح تعویض دنده این است که اول پای خود را روی کاچ گزاشته بعد دنده را تعویض کنید اما برخی از افراد هنوز پا خود را روی کلاچ نذاشته دنده را تعویض می کنند.

3 . سوزاندن کلاچ

حمل بار زیاد و بیشتر از ظرفیت خودرو باعث سوختن کلاچ میشود.

4 . آلودگی کلاچ

این مشکل زمانی بوجود می آید که اگر رو غن ترمز روی دیسک و کلاچ بریزد مانع عملکرد صحیح ان میشود که به مرور زمان  باعث خرابی و سخت تر شدن کلاچ می شود.

5 . متوقف کردن خودرو در سربالایی ها با کمک و استفاده از کلاچ

در این مورد با کامل  فشار ندادن پدال و گرفتن ترمز آسیب‌های جدی و زیادی به کلاچ وارد خواهد شد و حتی منجر به سوختن کلاچ خودرو می‌گردد.

6 . کامل نکردن تعویض دنده هنگام برداشتن پا از روی پدال گاز

این عمل باعث می شود دیسک و صفحه خلی زود خراب و فرسوده شود همچنین باعث گرفتگی و کج شدن دیسک می شود و به مرور زمان موجبات سخت‌تر شدن گرفتن صفحه کلاچ می‌شود.

حال برای اینکه نیاز به تعویض کیت کلاچ شدید می توانید به فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی خودرو آریا پارت مراجعه کنید و از قطعات ما دیدن کنید.لوازم یدکی آریا ارائه کننده و تولید کننده انواع قطعات خودروی سبک می باشد.فروش کیت کلاچ برای خودروهای مختلف با برند های متنوع با کیفیت بالا و دارای ضمانت و کیفیت بالا.

1 دیدگاه در “دیسک و صفحه کلاچ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *