آب و روغن قاطی کردن میتواند برای خودرو مضر باشد و همینطور برای شما هزینه های زیادی به وجود می آورد. موتور خودرو از جنس فلز و قطعات مکانیکی است به همین دلیل سیاری از قطعات در کنار یکدیگر کار میکنند . وقتی آب با روغن در خودرو قاطی میشود در اصطلاح میگویند آب روغن قاطی کردن . وقتی در خودرو دما بسیار بالا میرود وموتور خودرو خیلی داغ میشود واشر سرسیلندر میسوزد و خراب میشود . وقتی واشر سر سیلندر در اثر گرمای زیاد میسوزد خودرو آب و روغن قاطی میکند . البته هر وقت  در آب رادیاتور خودرو مقداری روغن مشاهده کردید حواستان باشد چون در خودروی شما آب و روغن قاطی شده است . بیشتر آب و روغن قاطی کردن مربوط به واشر سرسیلندر است .

علت وجود اب در روغن موتور

علت وجود اب در روغن موتور

علت آب روغن قاطي كردن ماشين

یکی از دلایل آب و رو؛ن قاطی کردن، سوختن واشر سرسیلندر است. درواقع وظیفه ی واشر سرسیلندر آب بندی کردن سرسیلندر است که از جنس پلاستیک و فلز است. این قطعه از ورود آب به داخل سیلندر جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد که داخل روغن آب مخلوط شود. در واقع این قطعه نقش بسیار اساسی و مهمی را دارد.

عوامل خرابی واشر سرسیلندر :

 1. جوش آوردن موتور
 2. کار نکردن فن خودرو
 3. به پایان رسیدن عمر واشر سرسیلندر خودرو

جوش آوردن موتور :

اگر رعایت نکنید و در مواقعی که هوا گرم است از خودرو مراقبت نکنید خودروی شما جوش می آورد . عوامل جوش آوردن آب رادیاتور میتواند موارد زیادی باشد.از جمله با فشار بالا گاز دادن و دیر دنده عوض کردن.زمان زیادی در ترافیک بودن.گرمای هوا و همچنین کمبود آب و یا نداشتن ضد یخ. و مواردی از قبیل کار نکردن فن خودرو و یا کولر گرفتن در زمان زیاد و یا سوراخ بودن رادیاتور خودرو.

کار نکردن فن خودرو :

اگر اینکار به درستی صورت نگیرد ، دمای موتور بالا می‌رود و خودروی شما جوش می آورد .

به پایان رسیدن عمر واشر سرسیلندر خودرو :

وقتی طول عمر واشر تمام میشود یا بهتر است بگوییم سوختن واشر سرسیلندر اتفاق صورت میگیرد و به درستی کار نمیکند و حتما باید تعویض گردد .

نشانه های آب روغن قاطی کردن :

 1.  دیدن و مشاهده کردن آب در درب موتور خودرو یکی از نشانه های آب و روغن قاطی کردن است .
 2. وجود بخار در در موتور خودرو
 3. خودرو در سرما روشن نشود
 4. خارج شدن دود سفید از خودرو
 5. دیدن روغن در رادیاتور
 6. تغییر شکل لوله‌های متصل رادیاتور
 7. ماشین در حرکت است ولی رادیاتور خودرو همچان سرد است
 8. تمام مواردی که در بالا گفته شد درست است پس به آن ها توجه کنید و مراقب باشید خودروی شما آب روغن قاطی نکند .

اثرات آب و روغن قاطی کردن :

در صورت بروز اتفاق و شرایطی مجاری آب و روغن ترک برداشته و در نهایت موجب ترکیب و قاطی کردن آب و روغن موتور می شود که قابل تشخیص است .

به طور کلی هر دلیلی که منجر به خارج شدن آب یا روغن از مجاری مخصوص خود و نفوذ به کانال دیگری شود، باعث آب و روغن قاطی کردن موتور می شود . شایع ترین علت این مسئله به سوختن واشر سر سیلندر بر می گردد .

نکته : شایع ترین دلیل آب روغن قاطی کردن که شما داخل مخزن رادیاتور خود، روغن مشاهده کنید . به یاد داشته باشید که با مشاهده ی چنین حالتی به هیچ وجه نباید به حرکت خود ادامه دهید. زیرا در این صورت صدمات پرهزینه تری بر خودروی خود و البته جیبتان تحمیل کرده اید .

روال کار بدین ترتیب خواهد بود که همزمان با روشن شدن موتور، پره‌های واترپمپ نیز به واسطه تحرک تسمه تایم یا زنجیر تایم شروع به . دوران می‌کنند و موجب گردش مایع خنک‌کننده یا همان آب رادیاتور درون منافذ ویژه می‌شوند؛ بدین ترتیب گرمای موتور توسط آب موجود در منافذ بلوک سیلندر . جذب شده و از طریق رادیاتور به بیرون دفع می‌شود تا دمای موتور همواره در یک محدوده استاندارد (معمولا ۸۰ تا ۹۰ درجه) حفظ شود و به سلامت پیشرانه آسیبی وارد نگردد. لازم به ذکر است که روغن موتور نیز در فرایند خنک‌سازی پیشرانه تاثیرگذار خواهد بود .

وجود حباب در آب رادیاتور . کم شدن سطح آب . وجود لایه روغن رادیاتور.

تمام موارد بالا جزو مواردی مهم در سوختن واشر سرسیلندر و آب روغن قاطی کردن است .

کم شدن سطح آب :

وقتی آب موتور ناگهانی کم میشود و نشانه ای از خرابی های اعم از ترکین لوله هاو … نیست احتمال . دارد که واشر سر سیلندر دچار سوختگی یا خرابی شده است  .  چون که ، آب موتور خودرو به سوی منافذ دیگر مانند مجرای روغن و محفظه سیلندر حرکت نموده است و در حین احتراق سوخت ، همراه با دود به شکل بخار از موتور خارج می گردد .

وجود حباب در آب رادیاتور:

وقتی حباب های حاصل از فشار کمپرس سیلندر است حتما واشر سرسیلندر شما به مشکل بر خورده و در این شرایط باید تعویظ یا تعمیر گردد .

وجود لایه روغن رادیاتور :

چه درب رادیاتور موتور خودرو را در زمانی که موتور خودرو سرد بود باز نمودید، و متوجه شدید که لایه ای روغن بر روی سطح آب آن موجود است، حتم داشته باشید که واشر سر سیلندر، دارای نقص یا سوختگی گردیده است و روغن به درون محفظه آب رادیاتور نفوذ یافته است .

موارد اصلی پیش گیری کردن از قاطی شدن آب و روغن :

 1.  همیشه از ضد یخ و مایع خنک کننده استفاده کنید
 2. حصول اطمینان از عملکرد صحیح و مناسب فن خنک کننده
 3. چک کردن پشت سر هم سطح آب رادیاتور
 4. تعویض به موقع و به هنگام روغن موتور
 5. انجام تست های دوره ای به منظور حصول اطمینان از درستی عملکرد رادیاتور و موتور خودرو

وقتی روغن با آب قاطی شده چه کنیم :

 1. خاموش کردن و توقف کردن سریع خودرو
 2. در رادیاتور خود رو به آرامی آب بریزد
 3. درب کاپوت را به منظور خنک شدن خودرو به آرامی باز کنید
 4. زدن تک استارت در هر چند دقیقه به گونه ای که خودرو روشن نگردد
 5. تماس گرفتن با تعمیر کار یا امئداد جاده ای

جمع بندی :

در حواستان باشد که آب و روغن در خودروی شما قاطی نشود چون میتواند مشکلات جدی درست کند و هزینه های زیادی برای شما بتراشد . اگر هم قصد تعمیر خودرو را در رابطه با قاطی شدن آبر و روغن دارید تعمیر کردن ماشین یا خودروی خود را به دست افراد ماهر بسپارید تا خودروی شما از این خراب تر نشود و مشکلات بیش تری پیش نیاید .

فروشگاه آریا پارت پخش کننده انواع سرسیلندر های خودرو با برند معتبر و با کیفیت سرسیلندر تیون آپ می باشد و همچنین قطعات موتور را نیز داراست.همچنین برای جلوگیری از واشر سوختن از واشر سرسیلندرهای با کیفیت نیز استفاده کنید.

برای دریافت لیست قیمت ها با ما تماس بگیرید.

5 دیدگاه در “علت وجود اب در روغن موتور

 1. علی گفت:

  خیلی مطالب خوب و مفیدی بود.جنس واشر سرسیلندر هم خیلی مهمه.

  1. heisenberg گفت:

   تشکر.بله همین طور هستش.اما دقت و چک کردن پیوسته ی خودرو از همه چی مهم تره…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *