شاید شما هم دوست داشته باشید قسمت ها و اجزای اصلی موتور خودرو را بشناسید و آن ها را یاد بگیرید . شاید یاد گرفتن این اجزا و قسمت ها زمانی به درد شما بخورد . در این مقاله قصد داریم که شکل کلی و قسمت و اجزا و همه چیز یک موتور خودرو را به شما معرفی کنیم . موتور وسیله ای است با قدرت زیاد که انرژی را بهچند صورت تبدیل میکند.

خرید سرسیلندر کامل

قیمت سرسیلندر کامل

چند نوع موتور خودرو داریم :

موتورهای دیزلی و موتورهای گازی دو نوع از موتور های احتراق داخلی هستند . شاید برایتان سوال پیش بیاید که احتراق داخلی چیست . دو نوع موتور اصلی خودرو وجود دارد که شامل احتراق داخلی و احتراق خارجی میشود . احتراق داخلی که دو نوع بود را نام بردیم . نمونه موتور های  احتراق خارجی موتور بخار در قطارهای قدیمی و قایق های قدیمی است . احتراق داخلی سوخت کمتری نسبت به احتراق خارجی مصرف میکند .

احتراق داخلی :

اگر احراق شدن سوخت در درون خود موتور انجا شود به این نوع موتور احتراق داخلی میگویند .

احتراق خارجی :

اگرسوخت در خارج از سیلندر کار صورت گیرد ، موتور به عنوان موتور احتراق خارجی شناخته  میشود . موتور خودرو 19 قسمت اصلی دارد . موتور خودرو ها صد در صد بیش از یک سیلندر دارند ولی موتورهایی هم وجود دارند که با یک سیلندر کار میکنند .

19 قسمت اصلی موتور عبارتند از :

1 – بلوک سیلندر

2 – سیلندر

3 – سرسیلندر

4 – واشر سرسیلندر

5 – بوش سیلندر

6 – واتر پمپ

7 – پیستون

8 – میل لنگ

9 – کاتر

10 – سوپاپ

11 – میل سوپاپ

12 – شمع

13 _ تسمه تایم

14 – پمپ روغن

15 – توربو شارژ

16 – رینگ پیستون

17 – شاتون

18 – فنر سوپاپ

19 – سوپر شارژ

تمام موارد بالا جزو قطعات موتور خودرو هستند که همگی نقش های مهمی در موتور دارند .

سیلندر چیست : سیلندر خودرو قسمتی از موتور خودرو است که در هسته مرکزی آن قرار دارد.با انفجار سوخت در این مکان نیروی محرکه اتومبیل تامین می شود . این قطعه ، همانند استوانه  توخالی می باشد .

حالت چیده شدن و کنار هم قرار گرفتن سیلندر ها متفاوت است  و میشه گفت 4 حالت کلی دارد . این 4 حالت کلی عبارتند از :

1 – خطی  .                           2 – خطی با زاویه .

3 – تخت  .                            4 –  7 شکل یا خورجینی مانند .

خطی : بیشتر ماشین های 4 سیلندر به این شکل هستند . تمامی سیلندر ها دریک خط مرتب شده اند و یک ردیف منظم را تشکیل داده اند . میشه گفت این نوع چینش سیلندر بهترین نوع برای خودرو های 4 سیلندر است .

تخت : سیلندر ها در دوطرف و ردیف مخالف از هم قرار میگیرند . این نوع چینش سیلندر در سال 1896 توسط کارل بنز که شرکت خودرویی بنز را تاسیس کرد طراحی و ساخته شد .

خطی با زاویه : در این نوع تمامی سیلندر ها در یک  ردیف هستند . و در یک خط منظم شده اند .

7 شکل یا خورجینی مانند : سیلندرها در این حالت در دو ردیف که نسبت به یک دیگر زاویه مشخصی دارند قرار گرفته اند. این گونه موتورها ، پس از آرایش خطی ، معروف ترین مدل موتورها در میان خودرو سازان بوده . پیدایش این موتورها به دلیل این بوده است که گاهی خودرو سازان تا 12 سیلندر را در یک ردیف قرار می-داده اند ، که این خود باعث بوجود آمدن بسیاری مشکلات عدیده از جمله افزایش طول خودرو یا افزایش بی دلیل وزن خودرو برای استفاده از چنین حجمی از مواد بوده است .

موتور های چیدمان خطی دارای 1سیلندر و یا 2 سیلندر و یا 3 سیلندر و4 سیلندر هستند ولی موتور های چیدمان تخت فقط دارای 2 سیلندر و 4 سیلندرو 6 سیلندر هستند و موتورهای چیدمان وی شکل داری 6 و6 و8 سیلندر هستند .

وظایف اصلی پیستون ها :

1 – منتقل کردن گرما               2 – درزبندی مسیر گاز ناشی از احتراق

3 – پخش کردن روغن

بوش سیلندر چیست :

شامل جند نوع بوش سیلندر خشک و مرطوب و شیار دار است که کار مهمی را انجم میدهد .

چند نوع سرسیلندر داریم :

1 – سرسیلندر با سرمایش آبی             2 – سرسیلندر با سرمایش هوا

3 – سرسیلندر مجموعه ای یا چندتایی

سرسیلندر با سرمایش آبی :

از اینوع خیلی زیاد در موتور خودروهای تجاری استفاده میشود . به جز چند مورد استثنا سیستم سرمایش موتورهای مدرن آبی است .

سرسیلندر با سرمایش هوا :

موتورهایی که سیستم سرمایش با هوا دارند، مستقیما با هوایی که از روبرو جریان دارد، خنک میشوند . برای افزایش سطوحی که گرمای خود را به بیرون انتقال میدهند، سیلندرها و سرسیلندرهای موتورهای دارای سیستم سرمایش هوا پره های خنک کننده دارند .

سیستم خنک کننده موتور چیست و چه کاری را انجام میدهد :

خیلی یا اکثر خودرو این ویژگی را دارند و از آن بهره مند هستند . این سیستم بیشتر شامل واتر پمپ و رادیاتور خودرو است البته موتور هایی که از سیستم هوا خنک بهره می گیرند، سبکتر و گرمتر هستند.که عموما ً طول عمر و عملکرد موتور پایین است . این سیستم ساختار بسیار ساده ای دارد و افرادی هم که در این زمینه حرفه ای نیستند میتوانند آن را تشخیص دهند .

راه هایی که باعث تقویت موتور خودرو میگردد :

1 – بیشتر کردن فضای داخلی موتور خودرو .

2  – بیشتر کردن موادی که در داخل سیلندر خودرو وجود دارد .

3 – هوایی که وارد موتور میشود باید خنک باشد یا اگر خنک نیست سعی کنیم خنک شود.

4 – تزریق سوخت .

بیشتر کردن فضای داخلی موتور خودرو : وقتی حجم موتور را افزایش دهیم قدرت موتور هم بیش تر میشود .

بیشتر کردن موادی که در داخل سیلندر خودرو وجود دارد : با وارد کردن هوای زیاد و خوب در درون سیلندر سیلندر قدرت بیشتری میگیرد .

تزریق سوخت : انژکتور سوخت را به قسمتهای مساوی بین سیلندرها توزیع می کند، این باعث بهبود عملکرد موتور و صرفه جویی در مصرف سوخت است .

امروز به شما انواع موتور و اجزای اصلی موتور و کار کردن کلی موتور خودرو را با شما به اشتراک گذاشتیم . امیدواریم این مقاله به شما کمک کند .

قیمت سرسیلندر خودرو و انواع لوازم موتور خودرو با بالاترین کیفیت نیز میباشد.تمامی اجناس دارای ضمانت هستند و قیمت بسیار مناسبی نیز دارند.فروش تک و عمده ی قطعات موتور:سرسیلندر،تسمه تایم، تسمه دینام و …

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

0 0 votes
امتیاز به این محصول